Εκπαιδευτικοί Σχολικού Έτους 2023-2024

Δασκάλα Γερμανικών: Τσολάκη Κατρίν

Δασκάλα Πληροφορικής: Παπαδοπούλου Λυδία

Δασκάλα Θεατρικής Αγωγής: Αποστολίδου Μελίνα

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 53ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2023-2024

53ο ΔΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΛ

Αντισεισμική Θωράκιση

Το σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο αντισεισμικής παρακολούθησης REDACt (Rapid Earthquake Damage Assessment Consortium), στα πλαίσια του οποίου τοποθετήθηκε σεισμογράφος στο σχολείο. Σκοπός η παρακολούθηση των αντιδράσεων των κτιρίων τη στιγμή ενός σεισμού. Τα δεδομένα αποστέλλονται σε ζωντανό χρόνο στο ΙΤΣΑΚ ( Ινστιτούτο Τεχνικής Σεισμολογίας και Αντισεισμικών Κατασκευών).

Την προηγούμενη εβδομάδα πραγματοποιήθηκε ημερίδα στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης και παρακάτω υπάρxει ο σύνδεσμος της εκδήλωσης:

Ημερίδα ΙΤΣΑΚ

Κινηματογραφική Εκπαίδευση

Μέρος του υλικού του προγράμματος Κινηματογραφικής Εκπαίδευσης που παρακολούθησαν οι μαθητές της Ε΄Τάξης.Θα θέλαμε να συγχαρούμε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους και να σας ευχαριστήσουμε για τη συνεργασία σας.
η δασκάλα  των Αγγλικών Στυλιανή Φέτση
και η δασκάλα του τμήματος Στυλιανή Κουτσώνη

Αυθεντικές περιστάσεις επικοινωνίας – Στ ΄ τάξη

Την φετινή σχολική χρονιά στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης πήραν μέρος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning συνεργασίας σχολείων  κατά τη διάρκεια του οποίου είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τους πολιτισμούς άλλων χωρών,να καλλιεργήσουν την πολιτιστική και διαπολιτισμική τους συνείδηση και να αναπτύξουν αμοιβαίο σεβασμό και κατανόηση.Ανάμεσα στους βασικούς στόχους του προγράμματος ήταν η προώθηση της γλωσσικής ανταλλαγής μεταξύ των μαθητών  και η δημιουργία αυθεντικών περιστάσεων επικοινωνίας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος.

Let’s do our trivial!

Σώστε τον πλανήτη μας!!!

Την φετινή σχολική χρονιά στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών οι μαθητές της Ε΄Τάξης πήραν μέρος σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning κατά τη διάρκεια του οποίου είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν με μαθητές σχολείων διαφόρων χωρών και μέσα από ποικίλες δραστηριότητες να ευαισθητοποιηθούν για την σημασία της διατήρησης της φύσης και της αειφορείας για το μέλλον μας.

Σώστε τον πλανήτη μας!

Διεθνές σεμινάριο HelMSIC – Hellenic Medical Students’ International Committee (Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων Φοιτητών Ιατρικής)

Από 1923 Απριλίου και ώρες 09:00 21:00 πραγματοποιείται στο σχολείο μας το Διεθνές σεμινάριο της HelMSIC – Hellenic Medical Students’ International Committee (Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων Φοιτητών Ιατρικής).

50 Φοιτητές και φοιτήτριες από την Ιορδανία, το Χονγκ Χονγκ, την Ινδία και διάφορες χώρες από την Ευρώπη συμμετέχουν σε δράσεις που εστιάζονται κατά βάση σε έξι θεματικές, τις ερευνητικές και κλινικές ανταλλαγές φοιτητών Ιατρικής, την δημόσια υγεία, την ιατρική εκπαίδευση, τη σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία και τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ειρήνη.
Το HIT διοργανώνεται για έκτη φορά στην Θεσσαλονίκη και πρόκειται για ένα τετραήμερο διεθνές workshop (εκπαιδευτικό σεμινάριο).
Το workshop συνίσταται από ατομικές και ομαδικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες, που απευθύνονται σε φοιτητές Ιατρικής από όλον τον κόσμο. Η θεματολογία αποτελείται κυρίως από advanced θεματικές Ιατρικής Εκπαίδευσης, Σεξουαλικής και Αναπαραγωγικής Υγείας και Ανταλλαγών Φοιτητών Ιατρικής. Οι εκπαιδευτές είναι ειδικά πιστοποιημένα άτομα από την Ελλάδα και το εξωτερικό.  Έτσι οι trainers μπορούν να έρθουν σε επαφή με το ρόλο τους μέσα στις Ιατρικές σχολές των χωρών τους αλλά και των οργανώσεων στις οποίες ανήκουν ως εκπαιδευτές πλέον των θεματικών αυτών και να εκπαιδευτούν εξειδικευμένα ώστε να μπορούν να συμμετέχουν στις εξελίξεις και να υποστηρίζουν κάθε εκπαιδευτική διαδικασία. Ακόμα να κατανοήσουν πως μπορούν με τις γνώσεις που διαθέτουν να συμβάλλουν στην ενδυνάμωση και την εξέλιξη των ιατρικών σχολών, μαζί με τους τοπικούς υπευθύνους, καθηγητές και τους υπευθύνους των κλινικών.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο website της οργάνωσης, www.helmsic.gr.

1682087020524 1682087020534

Μνημεία της πόλης μου

Μαθητές και μαθήτριες της Στ΄τάξης έκαναν περιήγηση στα ρωμαϊκά, βυζαντινά και οθωμανικά μνημεία της πόλης μας. Μας παρουσιάζουν τα σημεία που έχουν τραβήξει την προσοχή τους.

ΡΩΜΑΪΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ

ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΜΝΗΜΕΙΑ